مسابقه عکاسی حیات وحش

مسابقه‌ی عکاس سال حیات‌وحش با رقابت بیش از ۴۸ هزار نفر از ۱۰۰ کشور انجام شد و ۲۰ برنده‌ی آن در موزه‌ی تاریخ طبیعی لندن اعلام شدند.عکاسی حیات‌ وحش تصویر یک مارموت (نوعی سنجاب بزرگ) که با دهانی باز از ترس روی یک پا خشکش زده، انگار که تازه متوجه روباه شده است؛ شاید مثل یک صحنه‌ی کمدی به نظر برسد. این تصویر دیدنی را عکاس چینی، یانگ‌کینگ بائو (Yongqing Bao)، با یک زمان‌بندی دقیق عکاسی کرد و موفق به دریافت جایزه‌ی عکاس معتبر حیات‌وحش شد؛ جایزه‌ای که هر سال از طرف موزه‌ی تاریخ طبیعی لندن اهدا می‌شود.http://bazarganisina.irبرترین تصاویر مسابقه عکاس سال حیات‌وحش ۲۰۱۹

یانگ‌کینگ بائو از میان فهرست طولانی برندگان دسته‌بندی‌های مختلف انتخاب شد که همگی موفق به ثبت تصاویر عجیب‌وغریب، رقابت در دنیای طبیعی و زیبایی آن شده بودند. این عکاس چینی در اوایل بهار روی دامنه‌ی پوشیده از برف کوه چیلیان چین از این مارموت عکاسی کرد.

او برای مدتی مشغول تماشای برخورد این دو حیوان بود، یک ساعت قبل از این ماجرا، مارموت متوجه روباه می‌شود و به همسایه‌هایش خبر می‌دهد که به زیر زمین بروند؛ اما روباه همان جا می‌ماند و روی زمین بی‌حرکت دراز می‌کشد، به همین دلیل مارموت که فکر می‌کند اوضاع مناسب است، در نهایت برای پیداکردن غذا از لانه‌ی خود بیرون می‌آید.

درست در همین لحظه روباه خود را نشان می‌دهد و بائو به‌خاطر واکنش فوق‌العاده سریعش می‌تواند لحظه‌ی ترس مارموت از دیدن روباه و رویارویی با مرگ را ثبت کند. رز کیدمن کاکس (Roz Kidman Cox)، رئیس هیئت داوری، در بیانیه‌ای اعلام کرد:

این تصویر از نظر عکاسی، واقعاً در لحظه‌ای ناب گرفته شده است. حس گویایی که در طرز قرارگیری این دو حیوان وجود دارد، هر بیننده‌ای را میخ‌کوب می‌کند و انرژی بین پنجه‌های بالاآمده‌ی مارموت به نظر می‌رسد که تعادل کاملی بین شخصیت‌های اصلی عکس به وجود آورده است. عکس‌های گرفته‌شده از چینگهای – فلات تبت بی‌نظیر هستند، اما گرفتن عکسی از تعامل بسیار قوی یک روباه تبتی و مارموت (دو گونه‌ی مهم بوم‌شناسی در این منطقه‌ی چمن‌زار مرتفع) واقعاً خارق‌العاده است.

میشل دیکسون (Michael Dixon)، مدیر موزه‌ی تاریخ طبیعی لندن، می‌گوید:

در این تصویر جذاب شاهد چالش نهای طبیعت یعنی مبارزه برای بقا هستیم.

در ادامه به سایر تصاویر برندگان مسابقه‌ی عکاسی حیات‌وحش ۲۰۱۹ اشاره خواهیم کرد.

جایزه پورتفولیو (آلبوم)؛ این تصویر بخشی از مجموعه تصاویر عکاس آلمانی، استفان کریستمن (Stefan Christmann) است که برنده‌ی جایزه شد و ۵۰۰۰ پنگوئن امپراتور نر را روی یخ دریای خلیج آتکا در جنوبگان نشان می‌دهد که برای مقابله با باد دور هم جمع‌ شده‌اند.عکاسی حیات‌ وحش پرتره‌ حیوانات؛ ریپان بیسواز (Ripan Biswas) مشغول عکاسی از کلونی مورچه‌ها در بنگال غربی هند بود که متوجه این موجود دغل‌کار می‌شود، یک عنکبوت خرچنگی که با تقلید رفتار همسایه‌های مورچه‌ی خود، قصد نفوذ به درون کلونی و نهایتاً خوردن یک دل سیر مورچه را دارد.عکاسی حیات‌ وحش عکاسی حیات‌ وحش om

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *